Infolinia dot. praw pasażerów
801 044 080 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych (opłata według taryfy operatora)
22 460 40 80 – dla połączeń z telefonów komórkowych
PL EN

W Krynicy o prawach konsumentów

Jak co roku na początku września w Krynicy odbyło się Forum Ekonomiczne. Już 29. raz dyskutowano na najważniejsze tematy związane z gospodarką. Jedna z debat w ramach panelu Społeczeństwo dotyczyła seniorów i ich praw jako konsumentów. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Rzecznika Praw Pasażera Kolei.

Debata „Srebrny Konsument – bezpieczny konsument, czyli jak być mądrym przed szkodą i kto pomoże po szkodzie?” miała zwrócić uwagę na najpoważniejsze zagrożenia, na które mogą być narażone osoby starsze. Uczestnicy, wśród których znajdowali się m.in. reprezentanci Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organizacji konsumenckich, wskazywali przypadki nieuczciwych praktyk przedsiębiorców oraz radzili, jak uchronić się przed konsekwencjami takich praktyk. Seniorzy otrzymali również wskazówki, gdzie zwrócić się po pomoc w trudnej sytuacji.

Wśród poruszonych zagadnień znalazł się także transport kolejowy. Słuchacze dowiedzieli się, na co zwracać uwagę planując podróże koleją, jak przygotować się do wyjazdu i co zrobić, gdy przejazd nie przebiega planowo. Omówiono sposoby dochodzenia roszczeń oraz możliwe działania, gdy reklamacja nie zostanie uznana. Reprezentant Rzecznika Praw Pasażera Kolei wskazał obszary, na których najczęściej powstają sytuacje sporne, w tym w szczególności sprawy, których stroną są osoby starsze.