Opublikowane na Rzecznik Praw Pasażera Kolei (https://www.pasazer.gov.pl/)

Wakacyjne pikniki UTK z udziałem Rzecznika Praw Pasażera Kolei

W lecie 2021 roku Urząd Transportu Kolejowego zorganizował pikniki w popularnych miejscowościach turystycznych. Wydarzenia odbyły się w Mielnie, Stegnie, Giżycku i Szczyrku, a pożegnanie wakacji miało miejsce w Warszawie.

Wakacyjne pikniki były organizowane w ramach kampanii Kolejowe ABC, ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowanej do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem są przekazywane dzieciom poprzez naukę i zabawę. Na gości pikników czekały m.in. quizy z nagrodami, w których można były wygrać plecaki, hulajnogi oraz rower elektryczny. Dzieci otrzymywały także kolorowanki, odblaski i inne nagrody. Najmłodsi szczególnie cieszyli się z możliwości spotkania z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem Kolejowego ABC.

Wydarzenia były także szansą dla osób dorosłych, by uzyskać informacje o prawach pasażerów w transporcie kolejowym, otrzymać broszury wskazujące sposoby postępowania w razie wystąpienia trudności w podróży oraz osobiście porozmawiać z Rzecznikiem Praw Pasażera Kolei oraz ekspertami Urzędu Transportu Kolejowego. Wiele osób skorzystało z tej możliwości, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania kolei, a także wspomnieniami z wyjazdów.

Wiele interesujących wydarzeń miało miejsce także we wrześniu. Już od niemal dwudziestu lat organizowany jest wtedy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Rok 2021 jest Europejskim Rokiem Kolei, dlatego obchody były wyjątkowo uroczyste. W poniedziałek 20 września 2021 do Warszawy przyjechał Pociąg „Łącząc Europę” (Connecting Europe Express). Dwa dni później odwiedził on także Kraków. Również przy tej okazji na stoisku Urzędu Transportu Kolejowego można było spotkać się z Rzecznikiem Praw Pasażera Kolei.

Adres źródła: https://www.pasazer.gov.pl/wakacyjne-pikniki-utk-z-udzialem-rzecznika-praw-pasazera-kolei/rr3